Alan adları, İnternet altyapısının önemli bir parçasıdır. İnternet üzerinde mevcut olan herhangi bir web sunucusu için insan tarafından okunabilir bir adres sağlarlar.

Herhangi bir İnternet bağlantısı olan bilgisayar, bir IPv4 adresi (örneğin, 173.194.121.32) veya bir IPv6 adresi (örneğin, 2027:0da8:8b73:0000:0000:8a2e:0370:1337) aracılığıyla erişilebilir.

Bilgisayarlar bu tür adresleri kolaylıkla işleyebilir, ancak insanlar sunucuyu kimin çalıştırdığını veya web sitesinin hangi hizmeti sunduğunu bulmakta zorluk çekerler. IP adresleri akılda tutması zor olabilir ve zamanla değişebilir.

Tüm bu sorunları çözmek için insan tarafından okunabilir adresler olan alan adları kullanılır.

Daha Ayrıntılı İnceleme

Alan Adlarının Yapısı

Bir alan adı, birkaç parçadan (bir parça olabilir, iki, üç…) oluşan basit bir yapıya sahiptir ve noktalarla ayrılmış olarak sağdan sola okunur.

Her bir parça, tüm alan adı hakkında belirli bilgiler sağlar.

Üst Düzey Alan Adı (TLD).

TLD’ler, alan adının arkasındaki hizmetin genel amacını kullanıcılara bildirir. En yaygın TLD’ler (.com, .org, .net) web hizmetlerinin belirli bir kriteri karşılamasını gerektirmez, ancak bazı TLD’ler daha katı politikaları zorunlu kılarak amaçlarını daha net hale getirir. Örneğin:

 • .us, .fr veya .se gibi Yerel TLD’ler, hizmetin belirli bir dilde sunulmasını veya belirli bir ülkede barındırılmasını gerektirebilir – bunlar belirli bir dil veya ülkede kaynak olduğunu göstermesi amaçlanır.
 • .gov içeren TLD’ler yalnızca hükümet departmanları tarafından kullanılmasına izin verilir.
 • .edu TLD’si yalnızca eğitim ve akademik kurumlar tarafından kullanılır.

TLD’ler özel karakterlerin yanı sıra Latin karakterlerini içerebilir. Bir TLD’nin maksimum uzunluğu 63 karakterdir, ancak çoğu 2-3 karakter civarındadır.

TLD’lerin tam listesi ICANN tarafından yönetilmektedir.

Etiket (veya bileşen)

Etiketler, TLD’yi takip eden kısımlardır. Bir etiket, yalnızca A’dan Z’ye harfleri, 0’dan 9’a rakamları ve ‘-‘ karakterini içerebilen, büyük/küçük harf duyarlılığı olmayan, 1 ila 63 karakter arasında değişen bir karakter dizisidir (bu karakter etiketin ilk veya son karakteri olamaz). a, 97 ve hello-strange-person-16-how-are-you, geçerli etiket örnekleridir.

TLD’den hemen önce bulunan etikete İkincil Düzey Alan Adı (SLD) de denir.

Bir alan adı birden çok etiket (veya bileşen) içerebilir. Bir alan adının oluşması için 3 etiketin olması zorunlu veya gerekli değildir. Örneğin, www.inf.ed.ac.uk geçerli bir alan adıdır. Mozilla.org gibi kontrol ettiğiniz herhangi bir alan adı için her birinde farklı içeriğe sahip “alt alanlar” oluşturabilirsiniz, örneğin developer.mozilla.org, iot.mozilla.org veya bugzilla.mozilla.org.

Bir Alan Adı Satın Alma

Bir Alan Adını Kim Sahiplik Eder?

Bir alan adını “satın almak” mümkün değildir. Bu şekilde kullanılmayan alan adları zamanla tekrar başka biri tarafından kullanılabilir hale gelir. Eğer her alan adı satın alınsaydı, web hızla kullanılmayan ve kimsenin kullanamadığı kilitli alan adlarıyla dolardı.

Bunun yerine, bir alan adını bir veya daha fazla yıl boyunca kullanma hakkı için ödeme yaparsınız. Haklarınızı yenileyebilir ve yenilemeniz diğer insanların başvurularının önüne geçer. Ancak asla alan adını sahip olmazsınız.

Alan adı kaydedicileri olarak adlandırılan şirketler, alan adınıza sizi bağlayan teknik ve idari bilgileri takip etmek için alan adı kayıt defterlerini kullanır.

Not: Bazı alan adları için takibi sağlayan kayıt defteri olarak adlandırılan bir kayıt defteri olmayabilir. Örneğin, .fire altında bulunan her alan adı Amazon tarafından yönetilir.

Uygun Bir Alan Adı Bulma

Verilen bir alan adının uygun olup olmadığını öğrenmek için,

 • Bir alan adı kaydedicisinin web sitesine gidin. Çoğu kaydedici, bir alan adının uygun olup olmadığını söyleyen bir “whois” hizmeti sağlar.
 • Alternatif olarak, dahili bir kabuk sistemini kullanan bir sistem kullanıyorsanız, aşağıdaki gibi bir whois komutunu girin, örneğin mozilla.org için gösterildiği gibi:
$ whois mozilla.org
Domain Name:MOZILLA.ORG
Domain ID: D1409563-LROR
Creation Date: 1998-01-24T05:00:00Z
Updated Date: 2013-12-08T01:16:57Z
Registry Expiry Date: 2015-01-23T05:00:00Z
Sponsoring Registrar:MarkMonitor Inc. (R37-LROR)
Sponsoring Registrar IANA ID: 292
WHOIS Server:
Referral URL:
Domain Status: clientDeleteProhibited
Domain Status: clientTransferProhibited
Domain Status: clientUpdateProhibited
Registrant ID:mmr-33684
Registrant Name:DNS Admin
Registrant Organization:Mozilla Foundation
Registrant Street: 650 Castro St Ste 300
Registrant City:Mountain View
Registrant State/Province:CA
Registrant Postal Code:94041
Registrant Country:US
Registrant Phone:+1.6509030800

Bu komut, alan adının durumu hakkında bilgi verir, eğer alan adı kullanımdaysa veya başka biri tarafından kaydedildiyse, uygun olmadığı anlamına gelir. Eğer alan adı kullanılmıyorsa, uygun olduğunu gösterir ve bu durumda kaydedici aracılığıyla bu alan adını kaydedebilirsiniz.

Alan adı kayıtları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili alan adı kaydedici veya kayıt defterinin web sitesini ziyaret etmeniz önerilir.

Aslında, belirttiğiniz gibi, mozilla.org’u kaydedemem çünkü Mozilla Vakfı tarafından zaten kaydedilmiştir.

Öte yandan, afunkydomainname.org’u kaydedip kaydedemeyeceğimi görelim:

$ whois afunkydomainname.org
NOT FOUND

Evet, görüldüğü gibi, whois veritabanında (yazıldığı an itibarıyla) alan adı mevcut değil, bu yüzden kaydetmek için başvuruda bulunabiliriz. Bilgi sahibi olmak güzel!

Bir alan adı elde etmek

Süreç oldukça basittir:

 1. Bir kaydedici web sitesine gidin.
 2. Genellikle dikkat çekici bir “Alan adı edinin” çağrısı bulunur. Üzerine tıklayın.
 3. Gerekli tüm bilgileri içeren formu doldurun. Özellikle istediğiniz alan adını yanlış yazmadığınızdan emin olun. Ödeme yapıldıktan sonra düzeltmek için çok geç olabilir!
 4. Kaydedici, alan adının uygun şekilde kaydedildiğinde sizi bilgilendirecektir. Birkaç saat içinde, tüm DNS sunucuları DNS bilgilerinizi almış olacaklardır.

Not: Bu süreçte kaydedici gerçek dünya adresinizi isteyecektir. Geçerli bir adres sağlayamazlarsa, bazı ülkelerde kaydedicilerin alan adını kapatması gerekebilir. Bu nedenle, adresinizi doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olun.

DNS Tazeleme

DNS veritabanları, tüm dünyadaki DNS sunucularında depolanır ve tüm bu sunucular, “yetkili ad sunucuları” veya “üst düzey DNS sunucuları” olarak adlandırılan birkaç özel sunucuya başvurur – bunlar sistem yönetimini yapan ana sunuculardır.

Kaydediciniz belirli bir alan adı için herhangi bir bilgi oluşturduğunda veya güncellediğinde, bilgi her DNS veritabanında tazelemek zorundadır. Bir alan adıyla ilgili bilgiye sahip olan her DNS sunucusu, bilgiyi otomatik olarak geçersiz kılmadan ve sonra tazelemek için bir süre boyunca saklar (DNS sunucusu yetkili bir sunucuya sorgu gönderir ve güncellenmiş bilgiyi ondan alır). Bu nedenle, bu alan adını bilen DNS sunucularının güncel bilgilere ulaşması biraz zaman alır.

DNS İsteği Nasıl Çalışır?

Daha önce gördüğümüz gibi, bir web sayfasını tarayıcınızda görüntülemek istediğinizde IP adresi yerine bir alan adı yazmak daha kolaydır. İşlemi birlikte inceleyelim:

 1. Tarayıcınızın konum çubuğuna mozilla.org’u yazın.
 2. Tarayıcınız, bilgisayarınızın bu alan adı tarafından tanınan IP adresini (yerel bir DNS önbelleği kullanarak) tanıyıp tanımadığını sorar. Eğer tanıyorsa, ad IP adresine çevrilir ve tarayıcı web sunucusuyla içerikleri görüşür. Hikayenin sonu.
 3. Bilgisayarınız mozilla.org adının arkasında hangi IP adresinin olduğunu bilmiyorsa, DNS sunucusuna sormaya devam eder. DNS sunucusunun görevi, kayıtlı her alan adının hangi IP adresine karşılık geldiğini bilgisayarınıza söylemektir.
 4. Şimdi bilgisayar istenen IP adresini bildiğine göre, tarayıcınız web sunucusuyla içerikleri görüşebilir.

Sonraki Adım

Evet, süreçler ve yapı hakkında çok şey konuştuk. Şimdi devam etme zamanı.

 • Eğer pratiğe geçmek isterseniz, web sayfasının tasarımına dalmak ve yapısını keşfetmek için iyi bir zaman.
 • Ayrıca, bir web sitesi oluşturmanın bazı yönlerinin maliyetli olduğunu da belirtmek gerekir.
 • Bir web sitesi oluşturmanın maliyeti hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıya yorum bırakabilirsiniz
 • Ya da Wikipedia’da Alan Adları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca, DNS’nin nasıl çalıştığına dair eğlenceli ve renkli bir açıklamayı sayfamda bulabilirsiniz.